Dzisiaj jest: 16.12.2018, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Jaki podatek zapłaci niania?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 127
Redakcja poleca!

Zasady odprowadzania podatków od wynagrodzenia opiekunki do dziecka - sprawdź aktualne stawki.

Jaki podatek zapłaci niania?
Opieka nad dzieckiem wymaga nie tylko znajomości zapotrzebowania małych szkrabów, ale także pewnej wiedzy podatkowej. Niania chcąc pracować legalnie powinna odprowadzać podatek. Te zasady wprowadziła ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy jak to wygląda w obecnej sytuacji. Niania zatrudniona według umowy uaktywniającej będzie zaliczać swoje przychody jako te z innych źródeł. Bez względu na to przyporządkowanie, należy zastosować przepisy dotyczące prawa cywilnego, a mianowicie umowy o dzieło czy zlecenie. Oznacza to, że niania będzie mogła skorzystać z 20% kosztu uzyskania przychodu. Obliczać tą kwotę należy od przychodu pomniejszonego, o potrącone przez płatnika lub opłacone przez podatnika składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a także chorobowe w danym miesiącu. Zostało to określone w punkcie szóstym, który został dodany do art.22 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niania może udowodnić przed urzędem skarbowym, że ponosi koszty wyższe niż te w przypadku normy procentowej w wysokości 20%. Wtedy będzie mogła korzystać ze stawki obliczonej z faktycznie poniesionych kosztów. Minusem w tym przypadku jest na pewno fakt, że ustawa nie definiuje wydatków, które mają być uwzględnione jako faktyczne koszty uzyskania przychodu. Oznacza to, że wydatkami będą wszystkie opłaty, które są powiązane z wykonywaną przez nią pracą, a także te, których poniesienie będzie mogła udokumentować. Rodzina, która zatrudnia nianię nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Ustawodawca dał nianiom możliwość samodzielnego zdecydowania o tym, czy chce wpłacać składki na podatek od swoich dochodów w systemie miesięcznym, czy też nie. Jeżeli niania zdecyduje się na wpłatę comiesięcznych składek w danym roku podatkowym musi pamiętać o tym, aby dotrzymywać terminu wpłaty. Zobowiązana jest do tego przez cały rok podatkowy. W innym przypadku oczywiście niania może rozliczać się z fiskusem po zakończeniu roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.